מהי קופה רושמת?

 

עם התקדמות הכלכלה והתיעוש במאה שעברה, התקדמו גם הטכנולוגיות המשרתות אותם. כמו בתחומים אחרים, גם בעסקים גדולים וקטנים, נרתמה הטכנולוגיה על מנת להקל על בעלי העסקים, ובכדי להעניק ללקוחות שירות יעיל יותר. קופה רושמת היא לא המצאה של המאה שעברה, היא הומצאה ע"י ג'יימס ריטי, רק בסוף המאה ה-19 אבל מאז ועד היום היא מוסיפה להשתכלל ולהוות כלי מפתח בעסקים השונים.


קופה רושמת היא למעשה מכשיר שמאפשר ניהול שוטף של עסק ע"י חישוב התשלומים בבית העסק והנפקת קבלות מתאימות. קופה רושמת היא נוף מוכר לעין למי שגר בעיר גדולה וגם למי שגר בערים מרוחקות. כיום, כמעט ולא נמצא עסק מתפקד שלא עובד איתה. היא נמצאת בבתי קפה, ובעסקים קטנים וכן במפעלים ובמרכזי קניות גדולים.

קופה רושמת משרתת מספר מטרות: הראשונה שבהן היא רישום קבלת תשלום במזומן שקים או חיוב בכרטיסי אשראי. כיום, מעט מאוד בתי עסק מחזיקים מתקן לחיוב כרטיסי אשראי, שאינו מהווה חלק כלשהו במערך של קופה רושמת. מטרה נוספת היא כמובן ניהול המלאי. כל הקופות הרושמות בימינו הן ממוחשבות, וכאשר פריט מסוים נמכר, המלאי אוטומטית מתעדכן דרך המחשב, וכך יודע בעל העסק מתי עליו להזמין את הפריט הספציפי.

חשבוניות – ניהול ספרים
כל בית עסק חייב לדווח למע"מ על כלל העסקאות שהוא מבצע. לשם כך נדרש בעל העסק להנפיק חשבונית עסקה על כל מכירה או עסקה שקורית בפועל. ישנה האופציה לכתוב את החשבונית באופן ידני, אולם זהו הליך מסורבל. גם מפני שבעל העסק נאלץ לתכנן את עסקאותיו מראש ולהזמין פנקסי חשבוניות בהתאם, וגם בשל הזמן המיותר שמילוי החשבונית גורר עמו. קופה רושמת מנפיקה חשבוניות באופן אוטומטי כאשר מבוצעת עסקה, מה שמאפשר פעילות שוטפת נינוחה ופשוטה לבית העסק. הרבה מהמסורבלות של עסקים קטנים נובעת מעניינים טכניים שניתן לפתור בדרכים פשוטות.

מטרה נוספת של קופה רושמת היא מניעת גניבה מהקופה. גניבות מחנויות ע"י עובדים נעשו לתופעה רווחת יותר ויותר בשנים האחרונות, ומכיוון והקופה נפתחת בעת ביצוע עסקה, העובד האחראי עלייה אינו יכול להעלים כספים מבלי שבעל העסק ידע על כך, שכן על כל פעם שנפתחת מגירת הקופה, מתבצע דיווח ישיר של כמה כספים נכנסו ויצאו ממנה. העובד האחראי עליו או בעל העסק עצמו מחזיקים מפתח למגירה הקופה, במקרה ומתעורר צורך לבטל עסקה או להקלידה מחדש. בדרך זו מונעת הקופה רושמת גם מקרים של שוד, שכן לא ניתן לפתוח את הקופה ללא המפתח או ללא ביצוע עסקה כלשהי.

ישנם סוגים רבים של קופות רושמות הממלאות פונקציות נוספות שמתאימות כל אחת לבית עסק שונה. למשל תוכנה של קופה רושמת שחנות מכולת זקוקה לה, שונה מקופה רושמת וממוחשבת שסופרמרקט גדול זקוק לו או לצורך העניין שונה אפילו מקופת מסעדה או בית קפה.

Please publish modules in offcanvas position.

להצעת מחיר טלפונית
טלפון 03-9369808